Erythritol

Erythritol

Erythritol je alkoholový cukr, patřící do skupiny polyolů se sumárním vzorcem C4H10O4. Přirozeně se nachází v ovoci či zkvašených potravinách (např. sójová omáčka či víno).
Jeho výroba začíní enzymatickou hydrolýzou škrobu na glukózu, fermentací glukózy pak pomocí kvasinky Moniliella pollinis vzniká erythritol.

Erythritol byl objeven v roce 1848 a schválen jako bezpečné sladidlo již v 90. letech více než v šedesáti zemích. Jeho kalorická hodnota je 0,2 kalorií v jednom gramu. V nadměrném množství může způsobovat lehké gastrointestinální problémy jako je rychlejší peristaltika či mírná nevolnost. Ovšem „limitní“ dávka je 0,78 g / kg tělesné hmotnosti (80 kg dospělá osoba by jej musela za den zkonzumovat více než 60 g).

Používá se k doslazování džusů, limonádách, sušenkách, žvýkačkách a dalších. Zajímavostí je, že má chladivý efekt, přirovnávaný k chladivému účinku mentolu, proto je používaný v různých polevách, čokoládových tyčinkách, či již zmiňovaných žvýkačkách. Jeho velký benefitem je, že nezpůsobuje zubní kaz.

V těle je z tenkého střeba erythritol rychle absorbován do krevního oběhu a většina je v nezměněné formě uvolněna v moči. Pouze malá část je vyloučena stolicí.