Většina kalorií, které člověk přijme při nízkosacharidové stravě je z tuků, méně z proteinů a minimálně ze sacharidů. Při tvorbě jídelníčku by si člověk měl stanovit jaké množství sacharidů je pro něj dlouhodobě udržitelné a toto množství dodržovat.
Při běžné stravě, kdy přes 50 % naší stravy tvoří sacharidy, je toto množství asi 200-250 g. Sacharidy nejsou obsaženy pouze ve „sladkých“ potravinách, ale jsou zastoupeny v pečivu, těstovinách, rýži, ale například i v některé zelenině. Záleží na každém jedinci, jeho zdravotnímu stavu a cíli jaké množství mu bude optimálně vyhovovat. Někomu bude vyhovovat například pouze omezení sladkostí a pečiva, jiný se může dostat až k vynechávání tradičních příloh a ovoce, další až k omezení vícesacharidové zeleniny a vynechávání všech potravin obsahujících i malé množství sacharidů.
Zdá se, že dlouhodobě nejpřijatelnější a nejsnadněji udržitelný způsob nízkosacharidového stravování je omezení množství sacharidů na 80-100 g za den, kdy už tak jde o výrazný úbytek přijatých sacharidů oproti běžné stravě. Striktnější omezování sacharidů nemusí vyhovovat každému, a o vhodnosti radikální ketogenní stravy, kdy se množství cukrů udržuje pod 40 g/den (15-20%), někdy dokonce pod 20 g/den (5-10%) je dobré konzultovat se svým lékařem.
Na začátku je potřeba uvědomit si, jaké potraviny obsahují sacharidy a také které nám dají „přidanou hodnotu“ ve formě potřebných minerálů, vitamínů, zdravých tuků nebo vlákniny. Skladba stravy je v tomto případě naprosto zásadní. Doporučujeme se seznámit s kalorickými tabulkami a zjistit si o potravinách, které konzumujeme více informací a začít o jídle více přemýšlet.
Na této stránce najdete chutné a vyzkoušené recepty dodržující principy nízkosacharidového (low-carb) stravování.